Legyél az éjszakai fotózás mestere!

Az éjszakai fotózás elsőre egy ijesztő állatfajnak tűnhet, ami teljesen érthető, bevallom én is féltem tőle az elején és sok volt bennem a kérdőjel. Mekkora ISOt használják? Milyen hosszú legyen a záridőm? Elég lesz e a blende értéke? Megpróbálok ezekre a kérdésekre választ adni, és segíteni neked megbarátkozni az éjszakai fotózással, hogy hű társad legyen a jövőben! Ezeket a tanácsokat a saját tapasztalataim alapján írtam össze, remélem neked is hasznodra válnak, kezdjünk is bele! 

Először is, szembe kell nézni a legfontosabb tényezővel: Ismerd meg a kamerád erősségeit és gyengéit. Ha ezekkel tisztában vagy, jobban tudod kezelni a rosszabb körülményeket illetve fényviszonyokat (Nyilván egy nagyon drága váz/obi megkönnyíti a dolgod minden pontnál). Lássunk egy példát: Ha tudom hogy a szenzorom nem bírja el a magas ISO értéket (annyira zajos a kép hogy roncsolva van maga a file), inkább kompenzálj hosszabb záridővel! A 1/100-30 -as zóna ideális, és aránylag éles, ha statikus motívumot fotózol illetve lassabban mozog a modelled.

Egy tripoddal nyilván lehetne még hosszabb időt beállítani, de általában nem szokott kéznél lenni ráadásul nem praktikus eszköz (szerintem) és most inkább azt szeretném megtanítani hogy spontán is jól tudd kezelni a rossz fényviszonyokat! 

További megoldás lehet az objektív blendének nyitása, ami még több fényt enged be a kamerába, de vedd figyelembe hogy az objektív maximális rekeszértéke a legkevésbé éles is egyben! Egy 1.8 -as rekesz sokkal puhább kontúrokat fog adni mint egy 3 -as érték, ilyenkor lehet kompenzálni magasabb ISO -val vagy hosszabb záridővel, hogy ne menjen a fényesség az élesség rovására! 

Legyél nyers!

Fotozz RAW formátumban! A RAW, illetve nyers formátum óriási előnye, hogy a képfile sokkal több információt tartalmaz, mint egy JPEG formátumú kép, ami az utómunkát radikálisan megkönnyíti, és több szabad teret is biztosít ha esetleg alul- vagy túlexponáltál egy képet a fotózás során. Így nyugodtabban tudsz alacsony fényviszonyok között is dolgozni, mivel benned van a tudat, hogy esetleg ha minden kötél szakad, tudsz menteni a képen utólag szerkesztésnél, ha ott helyben úgy érzed hogy már nem tudsz többet kihozni a helyzetből, anélkül hogy az a kép élessége vagy minősége rovására menjen. 

Jó zaj, és rossz zaj

Aki fotózott mar analóg kamerával, tudja hogy a szemcsés hatás elkerülhetetlen. Filmes korszakba ez egy kemikáliai faktor volt, ami a film ISO értékével növekvően lett egyre jobban látható, ugyan úgy mint a digitális korszakban az ISO értékével növekszik a "zaj" is. Személyes preferencia, hogy valaki szereti ezt a "look" -ot vagy sem, sokan imádják a rétro hatást, mások szerint zavaró. 

Én szeretem a szemcsés képeket, épp úgy a digitális mint az analóg formátumban is. Persze mint ahogy az életben mindent, ezt is túlzásba lehet vinni, egy magasabb ISO értéknél minden kameránál van egy limit amikor a zaj már destruktív, és ténylegesen zavaró is tud lenni! 

Kevés fény is elég fény!

Legyen szó egy világító feliratról, vagy utcai fényről, minden fényforrás a barátod és megkönnyítheti a munkád, ha kihasználod a kontrasztokat. Keress legalább 1 lámpát/fényt ami segít a kompozícióban és kirívó a sötétségben! 


Ha mind ezeket tudod, kinyílik egy csodálatos kapu előtted, és meglátod mennyi varázslatot rejt az éjszaka a fényes neontábláival, apro csillogásokkal, rikító fényszórókkal vagy akár homályos és hátborzongató hangulatával. Jó fotózást! ;)

Previous
Previous

Car spotting in Notting Hill

Next
Next

Yashica DF-100 AF