Yashica DF-100 AF

Ebben az összefoglalóban meg szeretném ismertetni veletek a Yashica DF-100 AF névre hallgató, "kompakt" kamarát (később kifejtem hogy a kompakt név miért nem teljesen találó, inkább jóllakott). Ez a 1989-ben megjelent japán csoda, ami a DF-10 modell autófokusszal rendelkező   utódja, egy teljesen automatikus "point and shoot", elektronikus film befűzés, továbbítás, illetve visszatekerő funkcióval. 

A rövid és szépen csengő név (nemde?) a "Dual Focus" jelentésből ered, ami lényegében annyit foglal magában, hogy 2 külön objektív választható gombnyomásra, meghozza egy széleslatószögű 35 mm, F 5,6, illetve egy 55 mm, F 8,5 tele. 

Egy pici lcd kijelző is található a gép tetején, ahol az aktuális képkocka számát, illetve a vaku, és önkioldó mód látható, ha aktiválva. A keresőnél alulexponálás eseten felvillan egy piros fény is. 

Most hogy a számok letudva, jöhet a személyes tapasztalatom vele! Kezdjük a jóval: A képek minőségével maximálisan meg voltam elégedve, szépek a színek, kontúrok, és ha az ember éppen nem egy gyorsan mozgó tárgyra fókuszál, minden kép éles lesz. Érdemes azért figyelembe venni, hogy a tele objektív hajlamos alacsony ISO értékű filmnél alulexponálni kevés fényű, árnyékos, illetve benti szettingnél (itt kedvező lehet a vaku, ami az én példányomnál pont ki volt égve/nem működött). 

Szerintem érdemes az elemtartót leragasztani (lásd képek), mivel hajlamos lecsúszni a tartó teteje, így a kieső elemeknek hála a számláló is nullára ugrik vissza, ami zavaró lehet ha az ember egy tekercset több héten át tervez ellőni és nem tudja még mennyi exponálása maradt. 

Talán a legnagyobb negatívum amit tudnék mondani, ami teljesen személyes vélemény és preferencia, hogy aránylag nagy/nehéz kamera (310 gramm hogy pontos legyek), persze hangsúly az "aránylag" -on van, de egy point and shoot gépnél nekem lényeges a forma faktor, és hogy könnyen akár zsebre is tudjam tenni, mivel általában a másodkamera szerepét tölti be!

Összesítés 

A képi minőségben nem fog csalódni az ember, főleg hogy a kioldó gomb nyomásán kívül, minden mást a kamera intéz, így kezdőknek is ajánlom! Árban is aránylag kedvező, nagyrészt 3-20 ezer forint között beszerezhető, csak bizonyosodjunk meg róla, hogy minden funkciója működik! Viszont mindenfeleképpen ajanlott egy táskában vinni, mivel nem túl kompakt, és zsebben hordozáshoz nekem túl nehéz lenne hosszú távon! 

Jó fotózást! ;)

Previous
Previous

Legyél az éjszakai fotózás mestere!

Next
Next

Francia rendezvous