Mivel szerkesztem a képeimet?!

Mivel aránylag sokan szokták kérdezni mivel szerkesztek (magyarul kb 3 ember), illetve hogyan, ma belátást szeretnék adni nektek a szerkesztési folyamatba, méghozzá az analóg képeimnél!Előbb meg kell hogy említsem, hogy a "nyers" képek itt függnek a filmnek a fajtájától is amit használsz, illetve hogy a labor hogyan szerkeszti meg őket mielőtt elküldik neked, ha nem te scanneled őket, de általában ott csak minimálisan nyúlnak bele, hogy egy szolid alapot kapjál, és helyén legyenek a színek, és a kontrasztok.


Én mindig is meg voltam elégedve a Laboros scannekkel, de pár képnél mégis szeretem, ha hozzá van adva a saját stílusom az utómunka során, illetve úgy látom hogy nem teljesen élethűen adja vissza a kép a színeket, vagy csak szimplán máshogy jobban tetszene nekem. Kezdjünk is bele! 

Minden képemet a Lightroom programmal szerkesztem laptopon, de mobilra is letölthető ingyenesen. Ezek a lépések a legtöbb képemnél azonosak, legyen az digitális, vagy analóg. 


Először is, egyenesbe hozzuk a vonalakat, a függőleges legyen szép függőleges, stb. Itt mindig a kép középen választok egy referencia vonalat, amihez állítom a crop és rotáció toolt, mint egy ablak, pozna, vagy hasonló. Ha nem kell kivágni a képről semmi feleslegeset, akkor meg is vagyunk az első, de nagyon fontos lépéssel! 

Ezután jöhet a fényesség, kontraszt, árnyékok és highlightok beállítása. Ha valamit tudok ajánlani, akkor azt, hogy a kevesebb, néha több! Minimális állításokkal is el lehet érni meglepően nagy különbséget. Ugyan ezt a lépést a görbénél is megismételjük, ne feledd, csak ami szükséges! 

Haladunk szépen tovább, a színekhez. Itt szokott a legnagyobb különbség lenni a digitális, és analóg képeim között, mivel próbálom minnél jobban megtartani a film karakterisztikáját, így inkább csak azt állítom, ami számomra szükséges. Itt is számít a kevesebb, néha több szabály. A highlight illetve árnyék beállításánál érhetjük el talán a legnagyobb hatást, a kép hangulatát illetően. 

Vegyük figyelembe azt is, hogy a színek élénksége változhat attól függően hogy milyen monitort, illetve telefont használasz, úgyhogy lehet hogy ami neked az asztali gépen pont jó, az telefonon már egy eltúlzott színvilágú kép lesz! 

A végén meg fűszerezhetjük némi szemcsékkel, illetve vignettával is, és íme, készen is vagyunk! Ha úgy érzed nagyon jók lettek a beállításaid egy képnél, ezeket el is tudod menteni egy külön Preset ként, vagy csak szimplán átmásolod a többi képre! 

Remélem segített ez a kis útmutató neked a szerkesztési folyamatban, és hasznát tudod te is venni a képeidnél, jó fotózást! 

Previous
Previous

Top 5 Fotó spot Budapesten

Next
Next

Analóg pillanatok